Najlacnejšie PZP získate pomocou internetu

Chcete najlacnejšie PZP?Idete si svoje vozidlo poisťovať prvýkrát? Možno ste však už v tejto oblasti skúsenejší. Ani jedno ani druhé však neznamená, že ste úplný laik alebo úplný znalec. Veci sa majú tak, že nikto z nich nemôže tvrdiť, že vie, ktorá poisťovňa vám poskytne to najlacnejšie PZP na trhu. Ceny sa neustále menia, takisto aj pozícia jednotlivých poisťovní. To, koľko zaplatíte však nezávisí len od toho, koho o tento produkt požiadate, ale aj od iných parametrov. O všetkom  si povieme nižšie.

Čo to vlastne je?

PZP alebo povinné zmluvné poistenie je povinnosť týkajúca sa každého majiteľa motorového alebo iného vozidla. Je to vlastne zodpovednosť za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovou motorového vozidla. V praxi to znamená, že ak niekomu spôsobíte na vozidle škodu, vaša poisťovňa by mala odškodnenie prebrať za vás. Samozrejme, škodovú udalosť jej treba vopred oznámiť, keďže telepatické spojenie v takejto situácii fungovať nebude. Pokiaľ majú obidve strany na aute resp. inom vozidle, platné PZP, s odškodňovaním by nemal byť problém. To, či poisťovňa vami spôsobené škody uhradí v plnej sume, závisí aj toho, či ste si produkt zvolili so spoluúčasťou alebo nie. Ak áno, znamenalo by to, že poistné, ktoré platíte je nižšie, ale na odškodnení poškodeného by ste sa finančne podieľali aj vy.

To isté platí aj vtedy, ak by sa nejaká škodová udalosť stala aj vám. V prvom rade je potrebné odchytiť vinníka, ktorý vám škodu spôsobil a ktorý tento fakt nahlási svojej poisťovni. Predpokladom je, aby mal aj on aktuálne poistenie, hoci aj najlacnejšie. Na to, aby ste boli riadne odškodnený, tak musí urobiť. Ináč si budete musieť hradiť nápravu škôd z vlastných úspor. Povedzme si teraz, na aké vozidlá sa vzťahuje.

Čo poisťovať?

Povinnosť uzatvoriť PZP sa nevzťahuje len na motorové vozidlá, ale aj na nemotorové, ktoré do cestnej premávky vstupujú. To znamená, že poistiť je potrebné nielen osobné auto, ale aj:

 • autobus,
 • kamión,
 • dodávku
 • či rôzne prípojné vozidlá, ako napr. prívesný vozík atď.

Okrem toho je toto zabezpečenie povinné aj pre tie vozidlá, ktoré by do cestnej premávky vstupovať nemali, ale niekedy je to nevyhnutné. Ide napr.:

 • o rôzne pracovné stroje,
 • poľnohospodárske stroje
 • či vysokozdvižné vozíky.

Niekedy kolovali chýry, že poistenie je povinné pre všetky vozidlá s EČV resp. ŠPZ. Nie je to však tak, ako ste si mohli overiť na základe skráteného zoznamu povinne poistiteľných vozidiel. Mohli by sme však povedať, že túto povinnosť majú 100% všetky motorové a nemotorové vozidlá, ktoré na svoje legálnu prevádzku potrebujú platný technický preukaz.

Porovnajte si vaše možnosti pre najlacnejšie PZP

Možno vám už aj napadlo, že to najlepšie, čo môžete urobiť  pre to, aby ste získali najlacnejšie PZP, je urobiť si porovnanie. Táto myšlienka však má háčik v tom, že jej realizácia by bola časovo veľmi náročná. Bola by ňou len vtedy, ak by si prieskum robili osobne. Pokiaľ si ho však urobíte online, máte záruku toho, že ušetríte hodiny času, ale aj stovky eur, nehovoriac o ušlom zisku prameniacom zo straty času. ČO teda pre to treba urobiť?

Hlavne zabudnite na to, že niekde vonku existujú kamenné pobočky, ktoré vám mnohokrát ponúkajú vyššiu cenu za rovnaké PZP, akoby ste získali z online porovnania. Kliknite si na hore vyznačený výraz, ktorý vás presmeruje na poskytovateľa kalkulačky. Nemusíte sa báť, je to úplne bezplatné a nezáväzné. To znamená, že nie ste povinný si vybrať žiadnu ponuku zo zobrazených výsledkov. Ak ste sa už presmerovali, bude potrebné, aby ste vypísali niekoľko údajov. Ak chcete zistiť ponuky najlacnejšieho PZP na auto, vypíšete údaje o ňom, ak na motocykel, či iné vozidlo, logicky napíšete o nich.

Okrem údajov o vozidle, ktoré nájdete aj v jeho technickom preukaze, je potrebné, aby ste vypísali aj nejaké údaje o sebe. Nebude to však nič osobné a nič z toho nebude zneužité. Môže ísť o otázky typu:

 • kedy ste získali vodičské oprávnenie,
 • či ste už niekedy spôsobili dopravnú nehodu,
 • či máte deti do 15 rokov,
 • účet v OTP banke atď.

Samozrejme všetky tieto otázky môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť cenu vášho povinného zmluvného poistenia.

Výsledky online

Po vypísaní všetkého potrebného vám bude do niekoľkých sekúnd zobrazená cenová ponuka. Jasne a systematicky budete mať zobrazené porovnanie ponúk najlacnejšieho PZP od úspešných poisťovní ako:

 • Allianz,
 • Generali,
 • Genertel,
 • Groupama,
 • Axa,
 • Union,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Kooperativa atď.

Uvidíte, že ponuky sa môžu líšiť až v stovkách eur, čo je skutočne nemalá úspora. Ak sa vám niektorá z ponúk zapáčila, môžete o ňu požiadať a to tak, že si na ňu kliknete. Dopíšete ešte niekoľko údajov a čakáte.

Na mail by vám mal byť do niekoľkých sekúnd doručený návrh PZP zmluvy, jej podmienky, dočasná biela karta a údaje na zaplatenie poistného. Okamžite po zaevidované platby vám bude na domácu adresu doručená originál biela a zelená karta. Obe karty sú veľmi potrebné na to, aby ste mohli bezpečne jazdiť doma, ale aj v zahraničí. Ak ich nemáte, hrozia vám pokuty.

Nezabezpečené vozidlo = vysoké pokuty

Neuzatvorenie poistky skončí vysokou pokutouPokiaľ viete, že platnosť PZP na vašom aute, motocykli či inom vozidle, sa už končí, nepodceňujte to. Ak vás totiž na cestách zastaví policajná hliadka a vy sa nepreukážete platnou bielou kartou, môžu vám vystaviť aj 300 eurovú pokutu. To však nebude koniec. Ak sa vec dostane do vyšších miest, čo sa aj dostane, keďže ste porušili zákon, čaká vás oveľa vyššia sankcia. Až 3 330 eur. Pokiaľ ste si vydýchli, lebo ste vás nechytili a medzitým ste si už nanovo vaše vozidlo zabezpečili, netešte sa predčasne. Je to hlavne preto, lebo dodatočné predvolanie môžete dostať do 3 rokov od toho, čo ste nemali platné krytie na vozidle.

Vyššie zmienené sankcie sú ešte celkom „v pohode“. Horšie pre vás by bolo, ak by ste s vozidlom bez platnej PZP spôsobili dopravnú nehodu. Okrem jednorazovej pokuty budú na vaše náklady všetky škody spôsobené vašou nepozornosťou. V lepšom prípade pôjde len o jedno vozidlo (okrem vášho), v horšom ich bude viac. Škody môžu byť taktiež menšieho alebo väčšieho rozsahu a nemusia byť materiálne, môžu byť aj na živote. Okrem toho, že by vám hrozilo väzenie, hrozili by vám aj miliónové pokuty.

Pokiaľ by ste mali ohľadom najlacnejšieho PZP viac otázok, kontaktuje nás alebo si prečítajte tento článok.

Zdroj: Wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *