Pôžičky, úvery, hypotéky

Chcete si kúpiť niečo drahé a potrebujete úver?Dnešný príspevok venujeme finančným produktom, akými sú pôžičky, správne nazývané úvery. Ako asi viete, takéto typy pomoci poväčšine nie sú nezištné, ale keďže ide o vypožičanú sumu, je potrebné ju vrátiť, ale aj s niečím navyše a to niečo určuje úroková sadzba a ročná percentuálna miera nákladov. Rozdiel v týchto dvoch údajoch je vtom, že úroková sadzba určuje to, koľko z požičanej sumy ide spoločnosti mesačne, pričom RPMN je číslo, ktoré býva vyššie, pretože označuje poplatky za celý rok splácania, vrátane úroku a iných poplatkov. Úroku sa nevyhnete v žiadnej spoločnosti, ktorá pôžičky sprostredkúva.

Základné pojmy

Ak sa niekde v zmluve stretnete s pojmami ako veriteľ, dlžník, doba splatnosti či úrok, mali by ste vedieť, čo znamenajú. Pri posledných dvoch je to viac menej jasné. Úrok sme vám vysvetlili pred chvíľou a doba splatnosti je dátum, ktorý určuje, dokedy najneskôr musíte dlžnú sumu zaplatiť. Dlžná suma nám pripomína slovo dlžník, čo ste vy resp. osoba, ktorá si požičala sumu od veriteľa, teda od osoby alebo spoločnosti, ktorý poskytuje finančné produkty tohto typu.

Rozdielne produkty

Podľa toho, akú sumu a za akých podmienok potrebujete, rozlišujeme v tejto oblasti tieto produkty:

  1. Pôžičky ihneď sú nebankové produkty, ktoré vám vedia sprostredkovať vami žiadanú sumu veľmi rýchlo a za zvýhodnených podmienok napr. bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia a dostupné sú dokonca aj pre nezamestnaných, dôchodcov, ženy na materskej, študentov atď. Skoro všetci žiadatelia pôžičky ihneď dosvedčili, že vďaka stránke peniazomat.sk, nimi žiadaný úver bol na účte do 24 hodín, niekedy aj 10 minút od schválenia žiadosti. Nezabudnite si preštudovať aj príslušný zákon. To, že je to skutočne záchranná ruka, ak niečo potrebujete vybaviť narýchlo, dosvedčuje aj to, že si môžete požiadať o sumy do 500 eur, pričom ich splatnosť je väčšinou do jedného mesiaca.
  2. Rýchle pôžičky sú dostupné nielen v bankových, ale aj v nebankových spoločnostiach. Ich vybavovanie je však dlhšie o niekoľko dní, trvá približne 4 dni. Žiadať môžete o sumy do 5 000 eur, ale minimálne v bankových spoločnostiach by ste mali počítať s náročnejšími podmienkami na získanie. Výhodou môže byť, že banky umožňujú dlhšiu dobu splácania, aj niekoľkoročnú.
  3. Hypotéka / spotrebný úver je druh finančného produktu, o ktorí žiadajú hlavne tí s náročnejšími finančnými požiadavkami. Žiadať môžete o sumy až do 200 000 eur. Podmienky na získanie budú náročnejšie a mali by ste sa pripraviť na dokladovania rôzneho typu. Niektorým podmienkam by ste sa mohli vyhnúť, a to práve v nebankových spoločnostiach, no minimálne s vyšším úrokom by ste mali počítať. Tieto produkty sa splácajú oveľa dlhšiu dobu, maximálne však 30 rokov. Ich vybavovanie je tiež dlhšie, približne do 14 dní.

Úverová kalkulačka

Pokiaľ chcete zistiť výhodnosť vášho úveru, mali by ste vedieť, že práve úverová kalkulačka vám vie pomôcť skutočne v značnej miere. Ak je tento online nástroj obohatený o porovnanie, nemusíte už viac pátrať.  Okrem toho, že ušetríte hodiny času zisťovania, budete mať presne vyčíslené údaje ako úrok, doba splatnosti, celková preplatená suma, celková splatená suma, výška LTV atď. Úverová kalkulačka je vám dostupná aj na peniazomat.sk, na ktorý sme vás už vyššie odkázali.

Spôsoby požiadania

Telefonicky, sms alebo online? Voľba je na VásO pôžičky môžete požiadať osobne, telefonicky, online alebo cez sms. To, ktorá metóda vám viac vyhovuje, je na vás. Avšak nie každý spôsob umožňuje žiadať o všetky sumy. Osobne môžete žiadať len o také sumy, ktoré poskytujú bankové spoločnosti, pretože nebankové majú svoje pobočky len veľmi zriedkavo. To znamená, že ak by ste potrebovali sumu nižšiu ako 300 eur, u bánk nepochodíte.

Telefonická žiadosť vám umožňuje požiadať o nižšie sumy. Vyššie sumy väčšinou nie sú telefonicky schválené a požaduje sa osobné stretnutie s danou spoločnosťou. Telefonická možnosť je využívaná hlavne v nebankových spoločnostiach, pretože ak telefonicky žiadate o peniaze z banky, osobné stretnutie bude nutné.

Pôžičky online sú najlepšou možnosťou z každého hľadiska, pretože vám umožňujú žiadať aj o tie najnižšie sumy, samozrejme až po tie najvyššie. Ušetríte hodiny času a vďaka kalkulačke si môžete zistiť tú najlepšiu ponuku na trhu. Online môžete žiadať o bankové, ale aj nebankové pôžičky.

Pôžičky cez sms sú snáď najviac limitované, pretože ich ponúkajú len nebankové spoločnosti. Žiadať môžete o sumy do 500 eur, pričom doba ich vybavenia sú 4 dni. Vypisovanie žiadosti je pomalé, nakoľko musíte všetko naťukať do telefónu. Niektorí poskytovatelia dokonca požadujú, aby sa žiadateľ registroval vopred na ich internetovej stránke. Ďalším faktom, ktorý nie je celkom v prospech tohto spôsobu požiadania je to, že má vysoké poplatky za sprostredkovanie.

Pôžičky, úvery či hypotéky patria k najvyužívanejším finančným produktom, o ktorých viac sa môžete dočítať aj tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *